Körforgásos gazdaság

Alt Text

A Pannon Egyetem Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott pályázati projektben létrehozta a Körforgásos Gazdaság Fenntarthatósági Kompetencia Központot. Olyan tudásbázis kialakítása zajlik, amely Magyarországot a kutatási, fejlesztési és innovációs területeken az országos és nemzetközi fenntarthatósági térképre is képes feltenni.

A Pannon Egyetem évek óta foglalkozik a fenntarthatósággal, amely a 21. századra az egyik legnagyobb kihívássá vált. Az eddig rendkívül energia és anyagpazarlóan működő modern, lineáris gazdaságról át kell állni mielőbb a körforgásos gazdaságra. A kutatásoknak, fejlesztési tevékenységeknek ki kell zöldülniük, takarékosnak kell lenniük, azonban ehhez nagyon sokat kell tanulni és nagyon sokat kell fejleszteni. A Pannon Egyetem ezt időben felismerte. Azonban az is fontos, hogy ne csak kutassunk és oktassunk, hanem megismertessük az eddig elért eredményeinket a közvetlen környezetünkkel. Pannon Egyetemen létrehoztuk a Regyetem fenntarthatósági koncepciót, melynek keretében nem csak oktatási és kutatási tevékenységeket végzünk, hanem működésünk során is a fenntartható működés irányába kívánjuk tenni a hangsúlyt. Ennek keretében létrehoztuk a Pannon Egyetem újrahasználati központját, melybe diákok és munkatársaink hozhatják be már megunt tárgyaikat, ezek gazdát cserélhetnek és így kevesebb hulladék kerül az egyes konténerekbe. Úgy gondoljuk, hogy nem csak oktatás, kutatás és szemléletformálás területén, hanem harmadik missziós tevékenységek során is részt kell vennünk ezeknek az előremozdításában.

A körforgásos gazdaság egyik alapgondolata, hogy használati tárgyaink életciklusát próbáljuk a leghosszabb ideig kitolni és gondoskodjunk róluk akkor is, ha már nekünk nincs rá szükségünk. Az egyszeri fogyasztás helyett a termékek élettartamának teljes körű meghosszabbítására törekszik, hogy a termékek minél tovább maradjanak a gazdaság vérkeringésében, minél kevesebb új nyersanyagra legyen szükség, hogy a keletkezett hulladék közel teljes egésze hasznosuljon valamilyen formában.

A fenntarthatósági kompetencia központ legfőbb célja a magas szintű kutatás-fejlesztési infrastruktúra és tudásbázis kiépítése, valamint egy versenyképes K+F+I fejlesztőgárda felállítása. A fenntarthatósági fejlesztések öt tématerület mentén zajlanak: megújuló energiák, hulladékgazdálkodás, víztechnológiák, fenntartható turizmus, fenntartható városfejlesztés.