Featured

Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform a Pannon Egyetemen

 

Megalakult a Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform a Pannon Egyetemen

A fenntarthatóságot és körforgásos gazdaságot kiemelt területként kezelve, a Pannon Egyetem adott otthont a Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform alapító eseményének 2022. március 11-én Veszprémben.

A Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform (KGTP) küldetése, hogy felgyorsítsa a körforgásos gazdaságra történő átállást és Magyarországot a körforgásos technológiák éllovasává tegye, ezáltal erősítve az ország egészének és a hazánkban tevékenykedő vállalatok versenyképességét a globális térben. A fenti cél elérése érdekében a KGTP célja a körforgásos gazdasági tevékenységeket folytató, valamint a körforgásos gazdaságra történő átállásban érdekelt gazdasági, akadémiai, szakmai, civil és közigazgatási szereplők összekapcsolása és körforgásos kapcsolódásaik kialakítása, illetve megerősítése.


SZG 0336v
Kép forrása: Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform


Az alapító rendezvényen Prof. Dr. Palkovics László, innovációért és technológiáért felelős miniszter előadásában hangsúlyozta a körforgásos gazdaság alapvető szerepét a gazdaságokban, majd rámutatott, hogy az elmúlt időszakban az autóipart különböző alapanyagok hiánya akadályozta, az energetikai helyzetet pedig az orosz-ukrán háború tette bonyolultabbá, ezért minden olyan megoldásra szükség van, amely az energiaproblémát javítani tudja. Továbbá átfogó prezentációjában mutatta be a kormány klímapolitikai lépéseit, egyúttal beszélt a neperőművi kapacitások bővítéséről, a hidrogén mint energiahordozó és-tároló jelentőségéről, valamint a közlekedés zöldítéséről is.

Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium a körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára a körforgásos gazdaságot érintő kötelezettségekről, stratégiákról és támogatásokról beszélt. Ismertette a 2021–2027-es uniós ciklus támogatási lehetőségeit. Elmondta, hogy a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programban 1200 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre öt fő prioritásban. Emellett a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) több forrása is igénybe vehető a körforgásos gazdaságra történő átállás elősegítésére.

Dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora felhívta a figyelmet arra, hogy a hulladék újrahasznosítása nem csak a környezetvédelem szempontjából fontos feladat. Az elmúlt napok világpolitikai eseményei is rámutattak arra, hogy a hulladékkal és az abban rejlő értékes erőforrásokkal foglalkozni kell – emelte ki. A rektor arról is beszélt, hogy a Pannon Egyetem jogelődjén indult Magyarországon elsőként környezetvédelmi műszaki képzés 1973-ban.

Dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, a platform vezetője bemutatta az elnökséget, amelyben a tanácsadói, kis- és középvállalkozói, mezőgazdasági, ipari, építőipari és digitalizációs nagyvállalati, kamarai, önkormányzati és pénzpiaci szervezetek képviselői is helyet kapnak. Elmondta: májustól már dolgoznának a munkabizottságaik, az év végére pedig több anyaggal is tudják már támogatni a kormányzatot.

Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója úgy fogalmazott: ma az energiaforrások több mint nyolcvan százaléka kötődik a fosszilis energiahordozókhoz, amelyeket a jövőben ki kell tudni váltani. Az átmenet egyik kulcsa a körkörös gazdaság lehet – jelentette ki.


SZG 0477v 
Kép forrása: Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform


A Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform a 2020-2.1.1-ED-2020-00117 azonosító számú, „Circular Economy Science Park I. ütem – Tervezési szakasz” című pályázati projekt keretein belül valósult meg az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezdeményezésével és támogatásával. A Platform alapító tagjai között szerepel mind a Pannon Egyetem, mind a MOL-PE Circular Economy Science Park Nonprofit Zrt.

A KGTP tagjainak törekvése, hogy szakmai munkájuk során a legjobb tudásuk és tapasztalatuk szerint együttműködjenek, és tevékenységükkel javítsák Magyarország versenyképességét a körforgásos gazdaság területén.

A Körforgásos Gazdaság Technológiai Platformról bővebben itt olvashat.

Az alapító rendezvényen készült videó itt érhető el.


Forrás:

https://www.circularhungary.hu/

https://index.hu/gazdasag/2022/03/11/palkovics-laszlo-innovacio-korforgasos-gazdasag-veszprem-pannon-egyetem/