Hírek, aktualitások
Körforgásos Gazdaság és Fenntarthatóság Konferenciasorozat
A Pannon Egyetem és konzorciumi partnerei, a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt., a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., a Hidrofilt Vízkezelést Tervező és Kivitelező Kft., a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft., és a Netta-Pannonia Kft. egy olyan közös, egyedülálló Kompetencia Központot hozott létre, amely a körforgásos gazdaság és fenntarthatóság alapkérdéseire keresi a választ a XXI. századi Magyarország, az ország nemzetgazdasága és a magyar emberek, vállalkozások számára.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával megvalósuló 2019-1.3.1-KK-2019-00015 azonosító számú „Körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntarthatósági kompetencia központ létrehozása a Pannon Egyetemen” című pályázati projektben öt főirány, úgymint a Megújuló energiák, a Hulladékgazdálkodás, a Víztechnológiák, a Fenntartható turizmus és a Fenntartható városfejlesztés pillér mind-mind olyan projekteket valósítanak meg egy több éves fejlesztési ciklusban, amelyek megoldásokat keresnek az ember, a természetes és épített környezet viszonyrendszerére olyan módon, hogy az a legkisebb ökológiai lábnyomot hagyja bolygónk, országunk testén.
A fejlesztések között a fosszilis hulladékokra épített megújuló energiát eredményező újrahasznosító reaktorok, a hulladékok minél teljesebb anyagában és energetikailag történő reciklálását lehetővé projektek, valamint az ipari szennyvizek kezelését előirányzó, illetve a vízbázisok mikroműanyag mentesítését lehetővé tevő megoldások emelendők ki, mint a pályázat mérhető, számszerűsíthető indikátorai.
A turizmus és városfejlesztés szintén azok a területek, ahol az aktív lakossági tudatformálásán keresztül olyan szervezési és műszaki megoldások, tananyagok, intézkedési csomagok hozhatók létre, amelyek mindkét terület fejlesztéseinek, tevékenységeinek környezetre gyakorolt negatív hatása jelentősen csökkenthetik.
A projekt nagyon fontos eredménye a Pannon Egyetem fenntarthatósági szakterületeken létrejövő, megújuló és felépülő olyan új kompetenciái, amelyek az oktatás új fenntarthatósági szemléletet magában foglaló alapokra helyezése mellett a nemzetgazdasági szereplőkkel, azaz az iparvállalatokkal való jövőbeli közös kutatás-fejlesztés-innovációs tevékenységek lehetőségét is megalapozzák.
A pályázati projekt célkitűzései között szerepel, hogy az elért fejlesztési eredmények mintaként szolgálhatnak az ország hulladékgazdálkodási rendszerének küszöbön álló átalakításához, az EU-csatlakozás során vállalt hasznosítási célkitűzések eléréséhez, valamint az Európai Unió Zöld Megállapodása, valamint a Körforgásos Gazdaság Akcióterv előírásainak teljesítéséhez.
Az elmúlt közel két évben a pályázat főirányainak fejlesztéseiben immáron rendelkezésre állnak olyan eredmények, amelyeket érdemes megmutatni a szakmai és a környezetért aggódó érdeklődő közvéleménynek. Ezeknek az eredményeknek és az egyes szakterületeken a jelenleg és a jövőben kihívást jelentő alapkérdéseknek a bemutatására a Pannon Egyetem „Körforgásos Gazdaság és Fenntarthatóság Konferenciasorozat” címmel, több egymást követő konferenciát szervez Víztechnológiák, majd Megújuló energiák, Hulladékgazdálkodás, Fenntartható turizmus, valamint Fenntartható városfejlesztés témakörökben.
Ezeknek a nyilvános és a tág nagyközönség által is nyomon követhető rendezvényeknek, az ott elhangzó szakmai előadásoknak kiemelt szerepe van a fenntarthatóság, a környezetvédelem, a klímaváltozás, a hulladékgazdálkodás, a levegő-, víz- és talajvédelem alapkérdéseinek megfogalmazásában és annak bemutatásában, hogy az egyszerű hétköznapi állampolgár a maga napi tevékenysége során hogyan járulhat hozzá a Föld állapotának megóvásához. Ilyenformán nagyon fontos a nyersanyagok- és ásványi kincsek védelme, az energiahordozókkal való takarékos bánásmód, a tudatos vásárlási, fogyasztási szokások kialakítása, valamint a közösség érdekeinek az egyén érdekei elé helyezése.
Meg kell tanítani az embereket a környezettudatos viselkedésre, mint ahogyan a nemzetgazdaságot is át kell alakítani a lehető legnagyobb mértékben a jelenlegi lineáris gazdasági működésről a körforgásos – tehát önmagát legalább részben a saját korábbi életciklus végi termékeiből, azok hulladékaiból finanszírozó – gazdasági modellre.
A KONFERENCIASOROZAT TERVEZETT IDŐPONTJAI
2022. március 24. 13:00 - 15:30 |
VÍZTECHNOLÓGIÁK | |
2022. április 08. 10:00 - 12:15 |
MEGÚJULÓ ENERGIÁK | |
2022. április 21. 09:00 - 14:00 |
FENNTARTHATÓ TURIZMUS | |
2022. április 28. 10:00 - 11:50 |
HULLADÉKGAZDÁLKODÁS | |
2022. május 18. 13:00 - 15:15 |
FENNTARTHATÓ VÁROSFEJLESZTÉS |
Izgalmas előadásokkal és aktuális témakörökkel várunk minden kedves érdeklődőt!