Featured

Hazai technológiai újításokkal a tiszta vízért

Hatékony vízkezelési berendezések fejlesztésén dolgozik a Pannon Egyetem

Az éghajlatváltozás és a globális felmelegedés miatt vizeink tisztasága és a megfelelő minőségű ivóvíz megteremtése kiemelt fontosságú kutatási témává vált. A Pannon Egyetem Körforgásos Gazdaság Fenntarthatósági Kompetencia Központjának koordinálásában megvalósuló pályázati projekt keretében foglalkoznak a kérdéssel: korszerű vízkezelési megoldások fejlesztésével igyekeznek választ adni a jövőben felmerülő kihívásokra.

A Pannon Egyetem két, a kutatási tématerületet vezető kutatójával, Dr. Galambos Ildikóval és Dr. Domokos Endrével beszélgettünk a folyó kutatásokról és az ivóvíz jövőjéről.

DSC 0341

Kép forrása: Pannon Egyetem, KGFKK

 

HATÉKONY TECHNOLÓGIÁK ELŐÁLLÍTÁSA AZ IPARRAL EGYÜTTMŰKÖDÉSBEN

A Kompetencia Központ körforgásos gazdasággal kapcsolatos projektjében különösen fontos szerepet kapnak a vízkezelési technológiák. A feladat nem csupán elméleti szinten izgalmas, de már most konkrét piaci igény is van rá számos területen. A sikeres egyetemi fejlesztések főleg az energiaszektorban nyújthatnak nagy segítséget.

“Elsődleges célunk, hogy olyan, a gyakorlatban is alkalmazható, hatékony technológiai rendszert állítsunk elő, ami hosszú távon eredményesen alkalmazható lesz. A projekt ideje alatt három berendezés fejlesztésén dolgozunk: az első az olajkitermelés során keletkező, úgynevezett EOR (enhanced oil recovery) hulladékvizek kezelésében, a második a fáradtolaj-feldolgozás folyamatában, a harmadik pedig a vizekben, köztük az ivóvízben is előforduló mikroműanyag-eltávolításban hozhat jelentős előrelépést” – ismertette a projekt fő irányának részleteit Dr. Galambos Ildikó.

korforg 28

Dr. Galambos Ildikó egyetemi docens (Kép forrása: Pannon Egyetem KGFKK)

“A mikroműanyag-eltávolítás esetében azt is érdemes megvizsgálni, milyen hatása lehet ezeknek a mikrorészecskéknek a környezetünkre, és hogyan tudjuk ezeket az anyagokat ártalmatlanítani” – tette hozzá Dr. Domokos Endre.

Bár a három pilot berendezésre fókuszáló KFI tevékenység ezúttal konkrét problémákat megoldva, az ipar és a Pannon Egyetem szoros együttműködésével valósul meg, a folyamat alatt megszerzett tudást és eredményeket a későbbiekben külföldi technológia-importot helyettesítő hazai technológia fejlesztésére használják. Ezek a fejlesztések a jövőben lakossági igényekre is választ adhatnak, és széles körben lehetővé tehetik a megújuló és eredményes vízgazdálkodást. Többek között ezért is fontos a Pannon Egyetem számára a tudásszerzés mellett a kutatási infrastruktúra fejlesztése, korszerű mérőberendezések és eszközök beszerzése.

KKProject 30 of 55

Kép forrása: Pannon Egyetem, KGFKK

TUDOMÁNNYAL A TÉVHITEK ELOSZLATÁSÁÉRT

A Kompetencia Központon belüli kutatások a Pannon Egyetem szinte egész közösségének lehetőséget adnak a fejlődésre. A kutatásokat az Egyetem szakértői vezetik, akiknek munkáját doktorandusz hallgatók segítik. A fejlesztésekbe pedig a graduális hallgatók is bekapcsolódhatnak, így szerezve valós tudást és megoldást igazi problémákra. Az Egyetem docensei szerint az aktív és lelkes hallgatók kifejezetten nagy része szeretne ipari projekteken dolgozni, ugyanakkor a kutatók fontosnak tartják a lakossági szemléletformálást is.

“Rengeteg tévhit kering a közgondolkodásban, főleg, ami az ivóvizet illeti. Sokan azt gondolják, hogy a hazai csapvíz nem megfelelő minőségű, miközben a magyarországi ivóvíz az egyik legjobban és legszigorúbban ellenőrzött a világon. Régóta tartja magát például az az elképzelés, hogy az ivóvíz a szennyvízből visszakerülő hormonokat tartalmaz nagy mennyiségben, pedig ez a jelenség ma már elhanyagolható mértékű. A csapvíz a legbiztonságosabb élelmiszerünk” – mondta el Dr. Domokos Endre.

DSC 0448

Dr. Domokos Endre egyetemi docens (Kép forrása: Pannon Egyetem KGFKK)

 

MIT TEHETÜNK AZ IVÓVIZÜNKÉRT?

Egyszerűen könnyíthetünk a környezet terhein azzal, ha otthon inkább csapvizet fogyasztunk a palackozott ásványvizek helyett. Az ásványvizek gyártása és forgalmazása során jelentős mennyiségű műanyagot használnak fel, nem beszélve a víz szállításának környezetszennyező hatásáról. A mértéktartó fogyasztás előtérbe helyezése és a pazarló szokások elhagyása is nagyon fontos: locsoláshoz például használjuk fel az összegyűjtött esővizet vagy fedezzük fel, mi mindenre alkalmas a háztartási szürkevíz.

A vállalatok egy része is egyre nagyobb figyelmet fordít a víztakarékos megoldások bevezetésére, és az önkormányzatok is elkezdtek tudatosabban gazdálkodni a vízzel. 
“Lassan minden önkormányzat a tudatosabb vízhasználat felé fordul, például elkezdték saját vízgyűjtő rendszerüket kialakítani, fejleszteni, ami elengedhetetlen lesz a jövőben. A Pannon Egyetem a fejlesztések mellett tudásmegosztással és tanácsadással segít az önkormányzatoknak is, hogy egy élhető jövőt építsünk, ahol mindannyiunknak jut megfelelő minőségű és mennyiségű ivóvíz” – magyarázta Dr. Galambos Ildikó.

A 2019-1.3.1-KK-2019-00015 azonosító számú, „Körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntarthatósági kompetencia központ létrehozása a Pannon Egyetemen” című projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósul meg a Pannon Egyetem, a MOL Nyrt., a Hidrofilt Kft., a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. és a Netta-Pannonia Kft. együttműködésében.

logo KGFKK final betus 01

Forrás: https://recity.hu/hazai-technologiai-ujitasokkal-tiszta-vizert/