Fenntarthatóság és körforgásos gazdaság

Switcher

Fenntarthatósági gyűjtőprogramok a Pannon Egyetemen

Fenntarthatósági gyűjtőprogramok a Pannon Egyetemen

A Pannon Egyetem küldetése, hogy aktív részese legyen az élhető jövő formálásának. Intézményünk egyre nagyobb figyelmet szentel arra, hogy az oktatás és kutatás mellett a fenntarthatósággal kapcsolatosan saját kezdeményezéseket valósítson meg, csatlakozzon hazai és nemzetközi programokhoz.

A Pannon Egyetem a Fenntarthatósági Témahétalkalmából több, különböző kezdeményezéshez kapcsolódik idén is.

Gyűjtőpont: Pannon Egyetem „C” épület 1. emeleti lépcsőforduló, a portával szemben.

A gyűjtés folyamatos.

1. ZOKNI CSEREPRORGRAM

Tudtad, hogy a használt zoknikból szigetelőanyag készül a bútoripar számára, geotextília pedig utak építéséhez? Minden tonna újrahasznosított zokniból egy egész focipályányi szigetelőanyag (tűnemezelt filc) készül, melynek előállítása során nem történik ivóvíz felhasználás.

GYŰJTSÜNK MI IS MINÉL TÖBB ZOKNIT A PANNON EGYETEMEN!

A program gondozója a ZV-IMPEX Bt.

További érdekességek>>>

2. FARMERGYŰJTÉS

Tudtad, hogy egy új farmer elkészítése kb. 10 m3 vizet igényel? És azt, hogy az annyira strapabíró, hogy bútorszövetként vagy más tartós használati tárgyként anyagában újrahasznosítható?

Mindenki szekrényében lapul egy-két farmer, amit annyira elnyűttünk, hogy már nem szeretnénk hordani, de sajnáljuk kidobni. Ha te is így vagy vele, van egy jó hírünk. A Pannon Egyetem a használt, tiszta farmereket újrahasznosítás céljából gyűjti az Old Bue céggel együttműködve, így új életet adhatsz a régi farmerednek.

GYŰJTSÜNK MI IS MINÉL TÖBB FARMERT A PANNON EGYETEMEN!

3. PASSZOLD VISSZA TESÓ! - Véget ért!>>>

Tudtad, hogy a mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában, veszélyeztetett fajok, pl. gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve lakókörnyezetüket? A világ koltán készletének 80 százaléka Afrikában található, ennek is nagy része a Kongói Demokratikus Köztársaságban (DRC). Ugyanott, ahol a hegyi gorillák, Grauer gorillák, bonobók, a csimpánzok is élnek. Élőhelyüket drasztikusan megváltoztatja a bányászat. Az erdők területe csökken, a meglévőket pedig a kitermeléshez használt utak hálózzák be. A bányák jó része illegális. 2018-ban 5.100.000.000 mobil jutott a 7.6 milliárd emberre. 1996-óta 6.000.000 ember halt meg a koltán bányászat következtében. Számítások szerint, ha a növekedési tendenciák ebben az ütemben folytatódnak 2025-re a 8.6 milliárdnyi emberiségből 5.9 milliárd előfizető lesz. Ebből következően 2020-ra a koltán kereslet meghaladhatja az 1000 tonnát.

Ha azonban a használt mobiltelefonokban található ásványok újrahasznosításra kerülnek, akkor ezen ércek bányászata csökkenni fog.

GYŰJTSÜNK MI IS MINÉL TÖBB MOBILTELEFONT, TABLETET, GPS-t A PANNON EGYETEMEN!

Forrás: www.janegoodall.hu

A Pannon Egyetemi gyűjtést a Fenntartható Megoldások Kutatólaboratóriuma és a Fenntarthatósági Kompetencia Központ együtt szervezi.

„A tudomány elérhető, a közösség érték, a környezetünk kincs.“

csereprogramok