Hírek, aktualitások
Fenntarthatóság és megosztás
A Rakun Dobozközösség célja, nem csak az, hogy a vendéglátóiparban használt eldobható dobozokat modernizálják, hanem hogy mindezt a körforgásos gazdasági modell részeként tegyék. Az acél dobozok használata a fenntarthatóságon és a megosztáson alapul. Az említett dobozok rozsdamentes acélból vannak, cseppmentesen záródnak és többezerszer használhatók újra.
Európában évente 2,5 millió tonna hulladékot termelünk. Az egyszeri fogyasztásra épülő gazdasági modell környezetszennyező és pazarló, ezért az Erópai Unio 2050-re a körkörös gazdaságra való átállásra törekszik. Neked azonban nem kell eddig várnod: ha a Rakunt használod, csomagolásmentes boltban vásárolsz, eldobás helyett megjavíttatod a cuccaidat, és minél tovább használod, amit egyszer megvettél, máris teszel a tisztább jövőért! – olvasható a Rakun Dobozközösség honlapján.
Dr. Horvátth Saroltával a Rakun Dobozközösség társalapítójával beszélgettünk, aki nemrégiben az RTL csatornán futó Cápák között című műsorban is bemutatta környezettudatos vállalkozását, amelybe Balogh Levente – az egyik Cápa, a Szentkirályi ásványvíz alapítója - be is fektetett.
Honnan indult a Rakun Dobozközösség ötlete?
Saját tapasztalatból indult a projekt. Minden ételrendeléskor evés után rengeteg doboz került a szemetesbe. Egy órát sem volt használatban és hulladékként végezte. Akkor gondoltunk arra, hogy a hulladékmegelőzésnek az is egy módja, hogy amikor ételt rendelünk, ne egyszerhasználatos dobozba kapjuk meg az ételt.
Hogyan működik a Rakun?
A Rakun lényege, a többször használható rozsdamentes acél dobozban van. Amelyik vendéglátóhely szerződik velünk, ott kérhetik az ételt olyan dobozba, amit számtalanszor lehet használni. Elvitelre és kiszállításra is használható - utóbbi azokon a helyeken lehetséges, ahol saját futár van, aki vissza is viszi a használt dobozt. Ahhoz, hogy a vendég ebbe kaphassa az ételt, elő kell fizetnie az applikációnkban, ennek van egy havi fix díja. A doboz átvételekor és visszaadásakor egy QR-kódot kell beolvasni az applikációban, ez hitelesíti a mozgást. Innentől kezdve pedig szemétmentesen kaphatja meg az ételt. Ez is egy körforgás.
Milyen lehetőségeink vannak, hogyan tudunk kevesebb hulladékot termelni?
Azt már szinte mindenki tudja, hogy a nejlonzacskót ki kellene vezetni, és a legtöbben már maguknál tartanak egy textilszatyrot. Több élelmiszerüzletben pénzt is kérnek a nejlonzacskóért, így az anyagi érdek is azt diktálja, hogy vigyünk sajátot. Csomagolásmentes boltok nyílnak, ami azért szuper, mert a vásárló viheti a saját edényét és abba pakolhatja el a vásárolni kívánt termékeket. Az Európai Unió is próbál szabályozni, és újabb javaslatok vannak tervben. Legjobban akkor tudjuk csökkenteni a hulladékot, ha tartósabb termékeket, nem műanyagot, hanem fémet fát vásárlunk. Ennél is hasznosabb, ha visszafogjuk a fogyasztásunkat.
Történt előrelépés hulladék mennyiségének csökkentése érdekében
2021. július 1-től hatályos az a jogszabály, ami betiltja a műanyag egyszerhasználatos szívószálak, nyalókapálcikák, poharak, műanyag evőeszközök forgalmazását. Nagy kihívás volt a szakmának, hiszen a plázákban nem arra rendezkedtek be a vendéglátóhelyek, hogy mosogassák az evőeszközöket, tányérokat. A büfék a Balaton parton papírra és bambuszra váltottak, ami nem feltétlen jobb választás. A jogszabállyal viszont így is felhívták a figyelmet arra, hogy mennyi műanyagot használunk feleslegesen. Nagy előrelépés az is, hogy a nagyobb áruházláncok a közeli lejáratú ételeket olcsóbban adják el, így is csökkentve az élelmiszerhulladékot. Ez hatalmas előrelépés.
Úgy láttam még most is használnak sok helyen műanyagot, vagy egyéb egyszerhasználatos eszközöket…
Sajnos a mai napig használatban van a polisztirol, hiszen a forgalmazás lett betiltva. Akinek maradt belőle most is használja, így nem is lehet igazán számokban mérni, hogy mennyi volt a jogszabály haszna, majd talán két három év múlva.
Európai viszonylatban Magyarország milyen helyzetben van hulladéktermelés szempontjából?
Elég jó helyzetben vagyunk, mert nem fogyasztunk annyit, mint például a németek vagy a svédek ezért az Európai Uniós átlag alatt van a hulladéktermelésünk. Pár éven belül azonban mi is ott tartunk majd, ha nem változtatunk az életmódunkon. Reméljük időben észbe kapunk, én bizakodó vagyok, úgy látom van remény. A csomagolóanyagok legalább 10 százalékának többször használhatónak kell lennie. A cél az lenne, hogy ne is gyártsunk olyat, amit nem lehet többször újra használni.
Mik a további tervek? Hogyan tovább?
Szeretnénk minél több vendéglátóhelyen elérhetővé tenni a Rakun dobozokat, a terv, hogy 2023. év végéig megduplázzuk a mostani tagéttermeink számát és legalább minden megyei jogú városban legyen egy-két olyan étterem, aki már használja a dobozainkat.
Fotó: Kőfaragó Zsuzsi