"A kisebbeket próbáljuk ösztönözni, hogy majd ők is lépjenek a nyomdokainkba."

A HOPE Fenntarthatósági Konferencia és Rendezvénysorozat alkalmával 160 gyermek érkezett a Pannon Egyetem B épületének Aulájába, többek között azért, hogy láthassák Jane Goodall lelkesítő előadását.

Kíváncsiak voltunk, milyen projektekben vesznek részt a Roots & Shoots csoportokban tevékenykedő iskolások, mire figyelnek, mi a kedvenc tevékenységük. Kilenc rövid interjút készítettünk, amelyekből világossá vált, valóban van remény. Olyan értékeket képviselnek, amelyek példaértékűek a felnőttek számára is.

A tudomány elérhető, a közösség érték, a környezetünk kincs.

Harmadik interjúnk különlegessége, hogy két gyermekkel együtt készült. Ragaszkodtak hozzá, hogy együtt vállalják a kérdések megválaszolását.

Csépen Gréta és Vilhelm Szabolcs Szentlőrincről érkeztek az Ifibúvár Természetszakkör tagjai.

Elmondjátok; mi lelkesít, hogy itt legyetek?

CS.G.: Nagyon jó a közösség és nagyon felemelő, hogy találkozhatunk Jane Goodallal.

V.SZ.: Engem az lelkesít, hogy egy ilyen világhírű ember jön közénk és szerintem ez a lehetőség nem mindenkinek adatik meg.

Milyen módszerrel figyelitek meg, hogy a környezetünkben milyen problémák vannak és hogyan lehetne azokat megoldani?

CS.G.: Járjuk a természetet, a városokat, mindig figyelünk, hogy milyen szemétgyűjtési módszerek vannak a városokban.

V.SZ.: A városunk mellett folyik egy kis patak és azt szoktuk minden hónapban többször is megnézni, kitakarítani, illetve vizsgálatokat is végzünk rajta.

Azok közül a projektek közül, amiket csináltatok, van valami, amikre kifejezetten büszkék vagytok?

CS.G.: Szerintem a patak vizsgálása, ami a leginkább.

V.SZ.: Igen. Az utóbbi időben egy természettudományi verseny keretében csináltunk egy mesterséges hódgátat, ami segítségével nagy mennyiségű hulladékot és biológiai szennyeződést tudtunk felfogni.

Az ilyen nagy volumenű projekteket meg szoktátok ünnepelni?

CS.G.: Igen, kirándulásokkal, különböző utazásokkal ünneplünk.

V.SZ.: Igen, és általában szakkörön belül is szoktunk ilyen ünneplő délutánokat tartani.

Ez nagyon szuper, de gondolom a tanulás mellett azért nagyon el szoktatok fáradni. Van valami, amit kifejezetten szerettek, ha pihenni szeretnétek?

CS.G.: A természetben szeretünk leginkább ott lenni együtt, a társainkkal.

V.SZ.: Igen, ez így igaz és ami pihenésként fogható fel, hogy a kisebbeket próbáljuk erre ösztönözni, hogy majd ők is lépjenek a nyomdokainkba.

El kell mondanom, hogy sokan büszkék most rátok. Van valami, ami a mai napon különösen érdekel titeket és már nagyon várjátok?

V.SZ.: Én személy szerint Jane Goodall bemutatkozását várom és azt, hogy idejöjjön hozzánk.

CS.G.: Nagyon érdekel az élete és munkássága is minket.